Żyjąc tracimy życie Maria Janion

ISBN:

Published: November 2001

hardcover

432 pages


Description

Żyjąc tracimy życie  by  Maria Janion

Żyjąc tracimy życie by Maria Janion
November 2001 | hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | 432 pages | ISBN: | 6.14 Mb

Niepokojące tematy egzystencji są ośrodkiem rozważań tej bardzo osobistej książki. Przewija się przez nią myśl przewodnia: przeświadczenie o równości świata i zaświata, obecne u Leśmiana, z którym skądinąd spokrewniony duchowo był Jacek Malczewski.MoreNiepokojące tematy egzystencji są ośrodkiem rozważań tej bardzo osobistej książki. Przewija się przez nią myśl przewodnia: przeświadczenie o równości świata i zaświata, obecne u Leśmiana, z którym skądinąd spokrewniony duchowo był Jacek Malczewski.

W historii samobójstwa Kleista, w prozie Gombrowicza i Grassa, w znanej Mickiewiczowi mitycznej botanice, w pamiętnikach Chateaubrianda i opowieściach Edgara Allana Poe Maria Janion śledzi sąsiedztwo świata żyjących i nieznanej drugiej strony.

Okazuje się ono fundamentalną cechą naszej kultury. Przerażenie i piękno stanowią o tragizmie ludzkiej egzystencji, widocznym zwłaszcza w Mitologii Greków i Rzymian Zygmunta Kubiaka, o której entuzjastycznie pisze autorka. Tragizm może jednak ulec zawieszeniu – jak w Szekspirowskim Śnie nocy letniej, o którym mowa jest w innym eseju. Dzienniki osobiste Amiela i Czapskiego ujawniają myśl nieokreśloną intymistów. Literatura igra złudzeniami właściwymi nieodmiennie widzeniu i poznaniu.

Ale też to literatura stawia przed nami bolesny, szczególnie po XX wieku, dylemat estetycznego pozoru.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Żyjąc tracimy życie":


bartekjedrzejak.pl

©2013-2015 | DMCA | Contact us