ZA CO DA SIĘ POKROIĆ BARTEK JĘDRZEJAK?

Za co da się pokroić

Bartek Jędrzejak?


Znany prezenter pogody i podróżnik opowiada o tym, dlaczego ograniczył jedzenie mięsa i co kocha jeść na co dzień? Bartek Jędrzejak i Jego dietetyczne wyznanie: „Dam się pokroić za…”

 

                                                                                          Fot. Olga Jędrzejewska

ZMIANA…

Paweł: Dlaczego postanowiłeś zmienić swoją dietę?

Bartek:
Wyznaje w życiu zasadę, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Po prostu życie. Kiedyś znajomi zaprosili mnie na kolacje. Było pysznie. Był chyba indyk albo faszerowany kurczak. Już nie pamiętam. Jadłem ze smakiem, żeby nie powiedzieć pałaszowałem, aż mi się uszy trzęsły. Do momentu powrotu do domu. Przechorowałem całą noc. Potem jakoś naturalnie organizm sam odrzucał mięsne potrawy. Brałem mięso do buzi i puchło mi w ustach. Ten smak źle mi się kojarzył.

Paweł: Nie ufasz więc producentom mięsnych wyrobów…

Bartek:
Moja mama, która jest psychologiem klinicznym, opowiadała mi kiedyś przypadek młodego chłopaka, którego przyprowadzono do gabinetu na badania psychologiczne. Powód jego wizyty był jednak fizjologiczny… po prostu zaczęły mu rosnąć piersi. Po serii badań, okazało się, że jest uczulony na czerwone mięso i reaguje na hormony, którymi faszerowany jest drób. Jakby tego było mało, zupełnie przypadkowo, kilka razy napotkałem w sieci na filmy o produkcji mięsa. To mi w zupełności wystarczyło!

Paweł: Jak kiedyś wyglądało menu Bartka Jędrzejaka, a jak wygląda teraz?

Bartek:
Kiedyś jadłem szybko, prawie wszystko i w drodze. Hot-dogi na stacjach, fast foody w biegu. Aby coś wrzucić i nie czuć głodu. Tempo dalej pozostało, ale teraz myślę o tym co jem. A kiedyś nie myślałem. Nie sprawdzam nerwowo etykiet. Nie przeliczam histerycznie kalorii, ale staram się jeść zdrowo. Teraz podczas podróży wolę kupić sok pomidorowy i słonecznik niż jakieś odgrzewane buły z parówką. Nie zmieniło się tylko tempo. I bardzo tego żałuję. Żyję szybko, zatem i jem szybko. Choć bardzo mocno staram się to zmienić.  

Paweł: Jesteś fleksitarianinem, czyli ograniczasz spożycie mięsa, czy może już wegetarianinem?

Bartek:
Nie przywiązuję się do nazw i nie przynależę do żadnej z tych grup. Jem co lubię i czego potrzebuje mój organizm. Czasem mam ochotę na kawałek mięsa. Biorę kęs i jest ok. Jeśli jutro zachce mi się tatara to też zjem. Organizm sam mi dyktuje. Słucham go. Ale zdecydowanie bardziej wole warzywa i owoce, owsianki, kaszki, orzechy, humusy i inne takie (uśmiech)

NA TALERZU…

Paweł: Ale jak to jest na co dzień?

Bartek:
Moje niejedzenie mięsa to nie jest manifest, a potrzeba. Nie obnoszę się z tym. Nie jem, bo po prostu nie lubię. A jeśli już, to tylko mięso sprawdzone. Na przykład wiejskie, od zaprzyjaźnionych rolników w mojej ukochanej wiosce między Kielcami, a Krakowem gdzie wypoczywam. I te jajka od „szczęśliwych” kur… Mniam

Paweł: A jakie jest Twoje ulubione danie?

Bartek:
Jest ich wiele. Ale wszędzie, w każdym kraju, każdym miejscu na Ziemi, jeśli tylko jest… dam się pokroić za humus. Czyli pastę z ciecierzycy z tahiną, cytryną i czosnkiem. Jestem mistrzem humusu. Robię go sam w domu. Najpierw moczenie cieciorki. Przynajmniej 12 godzin. Potem gotowanie. Miksowanie. Tahina, cytryna, czosnek, sól, pieprz to baza. Może być też wersja na ostro. Może być z suszonymi pomidorami, kolendrą, czarnuszką. Czasem z curry czy kurkumą. Jak kto woli. Jak widzę humus to się trzęsę z radości.

Paweł: Wielkie dzięki za rozmowę i smacznego humus po wsze czasy.

 

 

ZAPRASZAM WAS NA BLOG PAWŁA:

www.fleksitarianizm.pl

 

Please follow and like us:

1 thought on “ZA CO DA SIĘ POKROIĆ BARTEK JĘDRZEJAK?”

  • Panie Bartku czytając ten post o jedzeniu i że jakoś nie specjalnie przepadasz za mięsem to troszkę Cię rozumiem, bo ja nie lubię mięsa indyczego. Pamiętam też taki okres w swoim życiu, że nie lubiłam jeść kurczaka i kotletów mielonych. Kurczak wogóle wydawał mi się taki bezsmaku a kotletów nie lubiłam, bo moja mama zawsze robiła je z mięsa wołowego i widząc ten czerwony kolor tego mięsa to mnie odrzucało i zawsze w smaku smakowało jakby było surowe.To były czasy podstawówki i jak przychodził weekend i właśnie był na obiad kurczak albo kotlety mielone to dla mnie to była najgorsza chwila przy stole,ja wręcz plakałam przy tym obiedzie, żeby tylko go nie zjeść a czasami po prostu prosiłam moją siostrę żeby za mnie zjadała. Czasem się mój podstęp z oszukiwaniem, że zjadłam kurczaka albo kotlety udawał a czasem niestety nie, bo i moja siostra mi odmawiała. Moi rodzice pamiętam ,że żeby mnie jakoś przekonać do tego jedzenia to nie żeby straszyli ale w kółko powtarzali, że jak nie będę jeść to mnie w szpitalu zostawią a tam to już będę musiała jeść wszystko co mi dadzą do jedzenia. Muszę przyznać Bartku, że ich słowa poskutkowały, bo dziś już nie mam problemu z jedzeniem kurczaka czy kotletów mielonych. Tak jak wcześniej wspomniałam nie lubię mięsa indyczego, flaczków i karpia. Z karpiem to też mam taką historię, że po prostu przy jednej z kolacji wigilijnych stanęła mi ość w gardle i od tamtej pory go nie lubię jeść. Może kiedyś i do tego jedzenia też się przekonam ale puki co nie lubię tych dań i ich nie jem. Mój mąż się czasami dziwi i oczywiście w żartach żartuje, że nie wiem co dobre, więc zawsze mu odpowiadam pytaniem: a Ty wszystko jesz i przypominam, że nie lubi placków ziemniaczanych i kaszy manny. Oczywiście też tak jak ty mam swoje ulubione dania, to są rożnego rodzaju zapiekanki ryżowe, pierogi ruskie, kluski śląskie czy kopytka. Bardzo uwielbiam domowe zupy:pomidorową, ogórkową z kluskami lanymi, barszcz czerwony, żurek z jajkiem i tradycyjnie drugie dania czyli kotlety mielone, schabowe i z piersi kurczaka i do tego ziemniaczki i różnego rodzaju surówki czy mizerie. Jednym słowem mogę powiedzieć, że jem po prostu to co lubię i na co mam ochotę tak jak to jest u Ciebie Panie Bartku. Pozdrawiam i życzę dużo pysznosci w życiu i próbowania tych smaków, które są jeszcze dla Ciebie Bartku nie posmakowane.;) 😉 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
INSTAGRAM